Psychobiotyki – naturalny antydepresant?

Psychobiotyki - klasa probiotyków, które mają pozytywny wpływ na nasze zachowanie.Nie tak znowu dawno temu, pojawiło się w kulturze masowej i reklamach pojęcie probiotyku. Dziś, w świadomości masowej zakorzenione u większości z nas jest przekonanie, że probiotyki to szczepy bakterii, które zwykle odnajdywane są w kwaśnym mleku i jogurtach, zbawienne dla naszego organizmu i naszego trawienia.

Teraz naukowcy z University College Cork z Irlandii – Timothy Dinan, Catherine Stanton i John Cryan poszli o krok dalej, publikując wyniki swoich badań wskazujących na to, że część probiotyków ma również zbawienne działanie na nasz umysł i mogą być potencjalnymi sposobami w walce z depresją i innymi chorobami związanymi ze stresem.

Probiotyki..

Ale od początku: pojęcie probiotyku po raz pierwszy zostało użyte w 1908 roku przez Ilija Matchnikoffa, rosyjskiego biologa, który zaobserwował, że osoby mieszkające w jednym rejonie Bułgarii, żyją przeciętnie dłużej, niż ci z innych rejonów, a następnie powiązał to z faktem, że regularnie spożywają oni produkty pochodzące ze sfermentowanego (kwaśnego) mleka. Dalsze badania w tym obszarze doprowadziły do odkrycia szczepów bakterii mających pozytywny wpływ na nasz organizm, a dokładniej – na nasz przewód pokarmowy.

W naszych jelitach znajduje się zwykle, bagatela, więcej niż tysiąc różnych gatunków bakterii (ponad siedem tysięcy szczepów) – w sumie ponad kilogram masy. Oczywiście ta ilość nie jest stała, i może się zmieniać praktycznie każdego dnia. Na aktualny skład naszej flory bakteryjnej wpływają choroby, infekcje, nasza dieta (ciekawostka – zmiana sposobu odżywania się z niskotłuszczowego i nisko-cukrowego na wysokotłuszczowy i z dużą zawartością cukru w radykalny sposób zmienia skład flory bakteryjnej w ciągu zaledwie jednego dnia!) i spożywane leki. Ma to o tyle znaczenie, że mikoorganizmy te produkują substancje wpływające na nasz organizm, a wśród nich również te, które wpływają na nasz układ nerwowy.

..i psychobiotyki.

Zespół Timothy Dinana zajął się analizą czynników powodujących zmiany jakościowe flory bakteryjnej, bazując na analizie zachowań laboratoryjnych myszy poddanych stresowi związanemu z odstawieniem od matki we wczesnym okresie po narodzinach. W rezultacie badań odnotowali oni pozytywny wpływ bakterii Bifidobacterium infantis (stosowanej między innymi w wielu probiotykach) na zmniejszenie zachowań depresyjnych u gryzoni. To spowodowało uwiarygodnienie hipotezy, że probiotyki mogą mieć korzystny wpływ zarówno na naszą odporność jak i nasze zachowanie. Na potrzeby badań, zdefiniowali oni określenie psychobiotyk jako „żywy organizm, którego spożycie w odpowiedniej ilości wytwarza korzyści zdrowotne u pacjentów cierpiących z powodu zaburzenia psychicznego”.

Próby kliniczne.

Po zwierzętach przyszła kolej na weryfikację hipotezy na ochotnikach. Teoria ma razie nie ma za sobą wielu prób klinicznych, niemniej, te wstępne, dotychczas przeprowadzone są obiecujące. Badania przeprowadzone z użyciem Lactobacillus helveticus i Bifidobacterium longum, również powszechnie stosowanych w probiotykach, potwierdziły po 30 dniach zmniejszenie poziomu stresu w stosunku do grupy kontrolnej otrzymującej placebo.

Na koniec należy wspomnieć także o ważnym fakcie, który podkreślają autorzy badań – mimo istnienia wielu probiotyków, jedynie mała część z nich wpływa realny wpływ na nasze zachowanie i może być w przyszłości zakwalifikowana jako psychobiotyki. Niemniej, warto trzymać kciuki za powodzenie badań.. a także przyjaźniej popatrzyć na kwaśne mleko.

Źródło: Biological Psychiatry Journal

31. grudnia 2013 by Anna Babicz
Categories: Ze świata nauki | Tags: , , , | Możliwość komentowania Psychobiotyki – naturalny antydepresant? została wyłączona