Mentoring, coaching, psychoterapia, interwencja kryzysowa – praktyczne zestawienie.

Mapa, zestawienie metod, które moga pomóc chcącym zatroszczyć się o siebie.Czy chcesz zmiany na lepsze w swoim życiu? Cierpisz z powodu kryzysu? A może chcesz się po prostu rozwijać? Czy wiesz w czym pomagają mentoring, coaching, psychoterapia i interwencja kryzysowa?
Dla wszystkich, których nurtują takie pytania przygotowałam bardzo praktyczne i krótkie zestawienie podstawowych metod, z których warto skorzystać, jeśli chcemy zatroszczyć się o siebie i jakość naszego życia. Po przeczytaniu zyskasz podstawową, praktyczną wiedzę co kryje się pod jakże popularnymi w dzisiejszych czasach nazwami.

Potrzeba zmiany

Myśląc o potrzebie zmiany, zrobienia czegoś z naszym życiem i sytuacją, w której się znajdujemy (potocznie: „wzięcia się za siebie”), pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zadać, jest pytanie o czas i przyczynę:

 • Jeśli potrzeba działania jest spowodowana naszą narastającą, wewnętrzną motywacją – wówczas pomocne dla nas będą: mentoring, coaching, psychoterapia – o tym, które dokładnie w dalszej części.
 • A jeśli bodźcem jest nagłe zdarzenie lub sytuacja kryzysowa (sytuacja, która nagle zmienia nasze życie) – wówczas trzeba skorzystać z interwencji kryzysowej.

Sytuacja nagła, kryzys.

Interwencja kryzysowa – jest to działanie na „tu i teraz”, które ma pomóc w obliczu niespodziewanego dla nas wydarzenia (kryzysu, nagłego zwątpienia w siebie, czasami, niestety również sytuacji tragicznej jaka dotknęła nas lub naszych bliskich). Jej celem jest wzmocnienie osoby/osób znajdujących się w kryzysie, niejako czasami „poprowadzenie za rękę” w ciężkim okresie.
Te działania są zawsze doraźne (bo muszą być – w ramach szybkiej reakcji na nagłe wydarzenie). W zależności od sytuacji mogą ale nie muszą zapoczątkować chęć zmiany lub głębszego zmierzenia się z tematem i być przyczyną późniejszych działań owocujących przepracowaniem tematu w przyszłości np. w ramach psychoterapii lub rozmowy z psychoterapeutą (konsultacji).

Zmiana motywowana wewnętrznie

Pierwszy krok do świadomej zmiany to powiedzenie sobie „chcę zmiany”. Podstawa, którą musimy zrozumieć i zaakceptować, to fakt, że aby zmienić cokolwiek w sobie musimy tego chcieć. Bez wewnętrznej motywacji nie zdziałamy nic. Na nasze wewnętrzne „ja” nie podziałają żadne magiczne środki, „chciejstwo” innych osób, bo tym kto uruchomi zmiany w naszym życiu jesteśmy ostatecznie i tak zawsze my sami.

W zależności od tego co i jak wiele chcemy zmienić powinniśmy się kierować ku:

 • Mentoringowi, który krótko można nazwać „nauką od mistrza, specjalisty”. Mentor (osoba doświadczona w danej dziedzinie np. w dziedzinie wystąpień publicznych, kierowania zespołem, zarządzania etc.) uczy nas reguł, zasad, najlepszych sposobów postępowania w danym obszarze. Dość dalekim, ale dobrze obrazującym porównaniem, będzie terminowanie u dawnych mistrzów cechów – jeśli chcemy stać się mistrzami, powinniśmy przede wszystkim uczyć się od nich, zamiast „wymyślać koło na nowo”.
  Jeśli akurat awansowaliśmy, zmieniamy pracę, lub zaczynamy robić całkiem nowe dla nas rzeczy i nie mamy a potrzebujemy wsparcia w obszarze, którego nie znamy, wówczas mentoring jest dla nas jednym z lepszych rozwiązań.
 • Coachingowi – to narzędzie dla osób, dla których mentoring, już nie wystarcza; dla tych, którzy nie potrzebują już nauki, ale potrzebują bodźca, inspiracji, by dalej się rozwijać. Coach nie zawsze jest specjalistą w dziedzinie, w której osoba potrzebująca pomocy chce się rozwijać (czasami nawet lepiej, gdy nie jest), ma on za to zadanie tak zadawać pytania, inspirować i kierować rozmową, by osoba coachowana sama mogła znaleźć jej własne, nienarzucone przez nikogo odpowiedzi i rozwiązania problemów w temacie nad którym się pracuje. Coaching niejako odkrywa przed nami to co podświadomie wiemy, „czujemy”, ale nie mamy do tego dostępu, nie potrafimy jasno tego powiedzieć.
  Jeśli jesteś specjalistą w tym co robisz i chcesz się stać jeszcze lepszym (czasami mówi się: „wskoczyć na wyższy poziom”, „rozwinąć skrzydła”) a czujesz, że coś cię blokuje, zastanów się nad coachingiem.
 • Psychoterapii, która jest najpotężniejszym narzędziem służącym do zmiany samego siebie. Jest stosowana wówczas, gdy zmiana której chcemy nie może być przeprowadzona wyłącznie naszymi samodzielnymi siłami – wówczas, gdy przeszkadzają nam rzeczy, które głęboko zależą od naszego sposobu życia, od tego jak postrzegamy świat, od naszych życiowych doświadczeń. Rolą psychoterapeuty jest zrozumienie naszego problemu, ustalenie z nami celu, który chcemy osiągnąć i pomoc poprzez rozmowę. Psychoterapeuta chcąc nam pomóc zadaje pytania, porusza tematy (często dla nas drażliwe, trudne – ale niezbędne do omówienia, jeśli chcemy się zmienić), które wspólnie z nami przepracowuje. W rezultacie zaczynamy je postrzegać w nowy sposób, przebudowując swoje wewnętrzne rozumienie danego obszaru, tak, że coraz bardziej zbliżamy się do celu, który chcemy osiągnąć.
  Jeśli czujesz, że nie jesteś szczęśliwy, gdy przeszkadza Ci w tym coś, z czym nie możesz sobie sam poradzić (czasami nawet coś, czego do końca sam nie potrafisz nazwać), wówczas najlepszym co możesz zrobić jest rozmowa z psychoterapeutą (konsultacje), który podpowie co można zrobić w tej sytuacji.

A jeśli problem jest jeszcze bardziej złożony?

W życiu nie wszystko jest proste. Bywa, że problemy, które mamy nie są jednoznaczne i dające się łatwo skategoryzować. Jeśli pomimo powyższego zestawienia nadal nie jesteś w stanie rozpoznać co trzeba zrobić, wówczas rozwiązaniem jest rozmowa – w zależności od tematu może okazać się, że przydatne będzie spotkanie (konsultacja), zwykła rozmowa telefoniczna, wskazanie odpowiedniej osoby, mogącej pomóc w danym obszarze, zaproponowanie szkolenia, albo wskazanie innej drogi poradzenia sobie z trapiącym nas problemem. Jedyne, co zawsze i w każdej sytuacji na pewno warto zrobić to działać – bo to jest nasze życie i nasze szczęście, o które warto zabiegać.

09. stycznia 2014 by Anna Babicz
Categories: Ważne pytania | Tags: , , , | Możliwość komentowania Mentoring, coaching, psychoterapia, interwencja kryzysowa – praktyczne zestawienie. została wyłączona